Jei planuojate iš esmės keisti mitybos įpročius bei pasinerti į aktyvią fizinę veiklą, patartina pasitikrinti savo sveikatos būklę, net jei šiuo metu jaučiatės puikiai. Moterų sveikata priklauso nuo hormonų pusiausvyros organizme, o sportuojančioms ir besilaikančioms dietos moterims reguliarūs kraujo tyrimai gali padėti šią pusiausvyrą sekti bei nustatyti, koks fizinis krūvis jų organizmui – tinkamas.
Kepenys atlieka svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje, energijos gamyboje ir detoksikacijoje, o visa tai turi įtakos fiziniam aktyvumui ir bendrai sveikatos būklei. Sportuojant kepenys padeda maistines medžiagas paversti energija. Jos apdoroja riebalus ir reguliuoja gliukozės kiekį, būtiną ištvermei ir jėgai.
Kepenų funkcijos kraujo tyrimo metu matuojamas kepenų fermentų (pvz., ALT, AST) kiekis. Padidėjęs fermentų kiekis gali rodyti kepenų pažeidimus – galbūt dėl tokių veiksnių kaip fizinis persitempimas, netinkama mityba ar per didelio alkoholio kiekio suvartojimas – kuris gali turėti įtakos gebėjimui pasiilsėti, energijos lygiui ir raumenynui atstatyti.
Sveika kepenų veikla ne tik užtikrina efektyvų riebalų deginimą, bet ir padeda išlaikyti medžiagų apykaitos pusiausvyrą, kuri – būtina siekiant ilgalaikių rezultatų sporte.
Baltymų tyrimai, kaip albumino ir kreatinino, gali padėti nustatyti, ar jūsų organizmas pajėgus pakelti intensyvų fizinį krūvį ir efektyviai deginti riebalus. Tinkamas šių medžiagų kiekis rodo, kad jūsų kūnas yra aprūpintas viskuo, ko reikia efektyviai medžiagų apykaitai. Žemas baltymų lygis gali signalizuoti apie mitybos trūkumus ar sutrikimus, kurie gali stabdyti jūsų progresą sportuojant.
Feritino kiekis parodo organizme esančias geležies atsargas, kurios – itin svarbios energijos kiekiui ir fizinio krūvio tolerancijai. Moterims dėl menstruacijų geležies trūkumas yra dažnas reiškinys, o nepakankamas geležies kiekis gali sukelti mažakraujystę.
Kai žinote šiuos rodiklius, galite užtikrinti pakankamą energijos kiekį ir, prireikus, užkirsti kelią rimtiems sveikatos sutrikimams. Be to, geležies įsisavinimui didelę įtaką turi nutukimas: lėtinis uždegimas ir padidėjęs hepcidino – kepenyse gaminamo hormono, reguliuojančio geležies kiekį kraujyje – kiekis esant viršsvoriui sutrikdo geležies pasisavinimą, todėl organizmui sunkiau palaikyti tinkamą jos kiekį.
Skydliaukė atlieka esminį vaidmenį, kai kalbame apie medžiagų apykaitą, energijos kiekį ir bendrą savijautą. Ji gamina du svarbius hormonus – T3 (trijodtironiną) ir T4 (tiroksiną), kuriuos kontroliuoja skydliaukę stimuliuojantis hormonas (TSH). Jei skydliaukė veikia netinkamai, tai gali sukelti sveikatos problemų, ypač susijusių su svoriu bei energija.
Kai skydliaukės veikla nepakankama (hipotirozė), ji negamina pakankamai hormonų, todėl sulėtėja medžiagų apykaita. Tai gali paskatinti nepaaiškinamą svorio augimą, nuovargį, odos sausumą ir padidėjusį jautrumą šalčiui. Kita vertus, pernelyg aktyvi skydliaukė (hipertirozė) pagreitina medžiagų apykaitą, todėl greitai krenta svoris, atsiranda rankų drebulys ir nereguliarus širdies ritmas.
Reguliariai atliekami kraujo tyrimai skydliaukės hormonų (TSH, T3 ir T4) kiekiui patikrinti svarbūs tam, kad suprastumėte, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai, o ypač – jei jaučiate tokius simptomus kaip staigūs svorio pokyčiai ar nuovargis.
Prolaktino hormonas, gaminamas hipofizės, daro įtaką menstruacijų ciklui ir svoriui. Per didelis prolaktino kiekis gali sutrikdyti estrogeno ir progesterono pusiausvyrą, o tai neretai lemia svorio augimą. Subalansuota mityba, kokybiškas miegas bei streso valdymas savaime padeda reguliuoti prolaktino kiekį.
Jei pastebite menstruacijų ciklo sutrikimus ar sunkumų metant svorį, prolaktino lygio patikrinimas gali padėti nustatyti problemą ir imtis tinkamų veiksmų.
PTH reguliuoja kalcio ir fosforo kiekį kraujyje, o kartu su vitaminu D jis palaiko kaulų stiprumą. Dėl sumažėjusio kalcio kiekio kraujyje padidėja lūžių rizika, o prieskydinės liaukos padidina PTH gamybą, kad iš kaulų būtų išgaunama daugiau kalcio. Moterims, kurios dažnai jaučia raumenų spazmus, verta atlikti PTH ir vitamino D tyrimus tam, kad būtų užtikrinta gera kaulų būklė.
Vitaminas D yra būtinas ne tik kaulų stiprumui, bet ir sveikai medžiagų apykaitai, reprodukcinei sistemai bei imuninei funkcijai. Trūkstant šio vitamino, padidėja riebalinio audinio kiekis, o raumenys gali vystytis lėčiau. Tyrimai rodo, kad vitamino D trūkumas siejamas su nutukimu, todėl svarbu užtikrinti optimalų jo kiekį, ypač moterims, kurios siekia numesti svorio ar padidinti raumenų masę.
Moterims, kurios užsiima intensyvia fizine veikla arba ketina radikaliai pakeisti mitybos įpročius, patartina reguliariai tikrintis sveikatą ir atlikti kraujo tyrimus. Žinodamos pagrindinius sveikatos rodiklius, tokius kaip kepenų fermentai, baltymų kiekis, geležies atsargos, skydliaukės funkcija, prolaktinas, kalcis ir vitaminas D, galite suprasti, kaip jūsų organizmas reaguos į pasikeitusį fizinį krūvį.
Ši informacija leis jums tinkamai koreguoti gyvenimo būdo pasirinkimus, pasiekti išsikeltų fizinės būklės bei sveikatos tikslų, išlaikyti energijos pusiausvyrą, būti ištvermingoms ir puikiai jaustis.
Pasirengusios iš pagrindų pagerinti savijautą? Registruokitės pirmajam užsiėmimui.